CMI

Od września 2019r. uczniowie klas 4-8 mają możliwość uczęszczać na zajęcia rozwijające uzdolnienia w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego, realizowanego w naszej szkole przez Ewę Siemiradzką. Celem projektu jest podniesienie kompetencji osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne, a także aktywizacja młodzieży uzdolnionej informatycznie, pobudzanie kreatywności oraz promowanie współpracy zespołowej w ramach kół informatycznych.
   Projekt CMI zapewnia uczestnictwo w prestiżowym przesięwzięciu o zasięgu ogólnopolskim, w tym możliwość stałego kontaktu ze społecznością renomowanych uczelni technicznych, a także kooperację środowisk dydaktycznych na polu uczelni wyższych i nauczycieli szkolnych.

W naszej szkole zajęcia w ramach CMI uczniowie rozpoczeli od rozkręcenia jednostek centralnych, które przeznaczone były do utylizacji. Dzięki tem mogli praktycznie zobaczyć z czego zbudowany jest komputer.
   Kolejne zajęcia to nauka programowania. Uczniowie świetnie sobie radzili na platformie PixBlocks, mBlock i w Scratchu.
   Udział w grancie umożliwił nam otrzymanie trzech zestawów Mbotów (co zasiliło zasoby - ponieważ na początku roku szkolnego szkoła zakupiła 4 zestawy Mbotów do zajęć Robotyki prowadzonych również przez p. Gałązkę) i zakup robocików Edison oraz plansz do sterowania robotami. Skadanie robotów i programowanie ich było świetną zabawą dla zespołów przez kilka tygodni.
Odwiedziliśmy ROBOPARK – międzynarodową, interaktywną wystawę robotów. Dzięki najnowszej technologii byliśmy w interakcji z 70 robotami z całego świata. Zobaczyliśmy prawdziwy teatr robotów, rozmawialiśmy z robotami, zanurzyliśmy się w wirtualnej rzeczywistości i siłą umysłu zmuszaliśmy przedmioty do latania oraz uczestniczyliśmy w różnych warsztatach. Największą popularnością wśród naszych uczniów cieszyły się warsztaty długopisem 3D i slime.

Od pierwszych dni pracy zdalnej przygotowywaliśmy zadania na Ogólnopolskie Zawody Algorytmiczne, które umieszczaliśmy na platformie CMI. Zawody ze względu na sytuację epidemiologiczną odbywały się on-line. Początkowo pracowaliśmy drogą mailową, poprzez kontakt telefoniczny i na Discord, a teraz szkoła zapewniła nam platformę Teams i nasza praca jest bardziej efektywna. Łącznie w zawodach wystartowało 226 zespołów. Z naszej szkoły brało udział w zawodach 9 Drużyn i ku naszej radości Drużyna, którą reprezentują: Michał Grabiński i Bartosz Perkowski z klasy 6c przeszli do kolejnego etapu zawodów na II miejscu na Politechnice Wrocławskiej. To bardzo duże osiągnięcie. Zadania były niezwykle trudne. Teraz będziemy przygotowywać się do kolejnego etapu, który już 16 maja 2020r.  TRZYMAMY KCIUKI.
   Oprócz tego uczniowie w ramach kółka przygotowują projekt na Ogólnopolski Konkurs Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej - Ambasador Wynalazczości. Praca projektowa uczniów, a szczególnie Szymona Breguły z klasy 6c  robi ogromne wrażenie. Na razie nie zdradzę szczegółów. Na szczęście przedłużono termin oddawania prac więc mamy nadzieję, że zdążymy i też TRZYMAMY KCIUKI.