Terenowy Oddział Dysleksji - Dysleksja

Nr 100 z  siedzibą
w Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu

Europejski Tydzień świadomości Dysleksji 2019

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zaplanowany jest na dni od 07 do 13 października.
      Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją to temat, który ma nas zachęcić do refleksji nad tym, jak możemy odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych, konkretnych osób, uczniów, ale też rodziców, którzy pozostają z nami w kontakcie i opierają się na naszej  wiedzy i doświadczeniu.
Szkoły przyjazne uczniom z dysleksją-                                    EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej  w Lublińcu po raz kolejny włączyła się w akcję europejską organizowaną w  naszym kraju przez Polskie Towarzystwo Dysleksji - Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.

Podjęto wiele kroków mających na celu przybliżenie tego ważnego problemu specyficznych trudności w nauce uczniom i rodzicom. Opracowane zostały specjalne ulotki informacyjne dla rodziców uczniów klas IV.

Uczniowie borykający się z wspomnianymi trudnościami w nauce, pracują na materiałach ćwiczeniowych opracowanych w ramach Programu Edukacyjno-Terapeutycznego ORTOGRAFFITI, który stanowi kompleksowy system pomocy dla uczniów ze stwierdzoną dysleksją i tych znajdujących się w grupie ryzyka dysleksji.

Zostały zorganizowane konkursy dla uczniów z trudnościami dyslektycznymi, którzy  systematycznie pracując, osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości, co potwierdza misję naszej szkoły: „Każdy uczeń ma prawo do sukcesu”.

Podczas zajęć korekcyjno – kompensacyjnych terapeuci przeprowadzili dyktando sprawdzające znajomość zasad pisowni. Wśród uczestników najlepsze okazały się Amelia Piegza z kl. Vb i Wiktoria Dubiel z kl.VII c  - uczennice popełniły najmniej błędów, a ich prace był najbardziej estetyczne.

Swoje zdolności redakcyjne uczniowie mogli zaprezentować w konkursie na recenzję: „ Książka, którą przeczytałabym /przeczytałbym raz jeszcze". Laureatem konkursu został Filip Dyksik z kl.Ve.

Nasi uczniowie przodują w ortograficznych zmaganiach i reprezentują szkołę podczas turniejów ortograficznych w naszym mieście, a także w wielu konkursach  w województwie śląskim. W dyktandzie ortograficznym „Ortograf” organizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu Hanna Weisser z kl.VII c   zdobyła I miejsce, pokonując tamtejszą młodzież, a nawet nauczycieli. W VII Ogólnopolskim  Dyktandzie  Niepodległościowym  „ Po polsku o historii”  laureatkami konkursu w województwie śląskim zostały:  Hanna Weisser z kl.VII c oraz Hanna Polewczyk z kl.VII b.

Zwieńczeniem działań był II Powiatowy Konkurs Kaligraficzny „ Niepodległa” dla uczniów szkół podstawowych zorganizowany 12 listopada. Zadaniem uczestników było piękne i bezbłędne przepisanie tekstu jednej ze śląskich piosenek powstańczych. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Tegorocznym Mistrzem Kaligrafii w starszych klasach została Hanna Pałubska z kl.VII b  , natomiast Emilia Seman z kl. Va zdobyła tytuł Wicemistrza Kaligrafii klas IV-VI.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce p. Daniela Pałubskiego, który przeprowadził dla uczniów warsztaty kaligraficzne, pomógł w zorganizowaniu konkursu i pełnił rolę głównego jurora.

Nad przebiegiem działań czuwały polonistki : p.A.Lach i p.S.Kansy.

Laureatom  wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!