Tolerancja

Z ŻYCIA SZKOŁY

TYDZIEŃ TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI W SP1

Co roku w listopadzie w naszej szkole obchodzimy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Podsumowaniem tych wyjątkowych dni zawsze było wspólne spotkanie z dziećmi i młodzieżą z zaprzyjaźnionych placówek. W tym szczególnie trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii bardziej niż kiedykolwiek ważna jest TOLERANCJA I ŻYCZLIWOŚĆ.

Również w tym roku będziemy obchodzić te wyjątkowe dni, choć w nieco zmienionej formie. Poniżej zamieszczamy przygotowane specjalnie na tę okazję prezentacje w wersji dla młodszych klas 1-4 i starszych 5-8 oraz serdeczne życzenia dla wszystkich naszych przyjaciół.

Niech w Tygodniu Tolerancji i Życzliwości  pozytywne nastawienie do świata, radosny uśmiech, życzliwie słowo i uprzejmy gest sprawią, że wszystkim będzie żyło się lepiej. Życzymy, aby każdego dnia otaczał nas wzajemny szacunek, wyrozumiałość i akceptacja. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy różni, ale zawsze równie ważni.
 Zapraszamy WSZYSTKICH do wspólnych obchodów
                                                                                              Organizatorki:
                                                                                      Edyta Marek
                                                                       Sandra Skubała
                                                                                              Joanna Ślusarczyk
                                                                                              Katarzyna Torchalska
 16 listopad Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji, która mówi że:
       ,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”
      Dla naszej szkoły to również bardzo ważny dzień. Jest on częścią tygodnia tolerancji i życzliwości w SP1. Z tej okazji zostały przygotowane plakaty informujące o tym czym jest tolerancja, czyli okazywaniem sobie szacunku, akceptacją drugiego człowieka oraz życzliwością i wyrozumiałością. Uczniowie w ramach zajęć wychowawczych zapoznali się z prezentacją zawierającą informacje na temat deklaracji zasad tolerancji i przypomnieli sobie dlaczego ważne jest, żeby każdy z nas czuł się równym i miał takie same prawa. Podsumowaniem tematu Tolerancji było przygotowanie przez uczniów prac plastycznych pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”.
      Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania stały się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób, nie tylko kolegów, koleżanek, ale również nauczycieli czy rodziny.
Anita Pilarz
Marzena Witek-Cieśla