Działania świetlicy - swietlica

ŚWIETLICA
SZKOLNA
Przejdź do treści

Menu główne:

"Żyj zdrowo - jedz kolorowo"

W ostatnim tygodniu lutego dzieci bardzo " zdrowo" spędzały czas na świetlicy szkolnej. Temat tygodnia upływał pod hasłem "Żyj zdrowo, jedz kolorowo", którego celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania. Uczniowie wykonywali różnego rodzaju prace plastyczne m. in. Radosna Solenizantka, Witaminki, harmonijkowe ananasy.      "MLEKO MA MOC" - taki temat miały zajęcia podczas których dzieci eksperymentowały mlekiem i tworzyły prace przestrzenną "Krowia rodzina na łące". Świetlica we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała zajęcia, podczas których dzieci poznały piramidę zdrowego odżywiania, miały okazję zobaczyć różnego rodzaju warzywa i owoce, jak również wspólnie przećwiczyć zdobytą wiedzę. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, a podsumowaniem było przedstawienie teatrzyku z sylwetami warzyw pt. "Na straganie". Uczniowie dowiedzieli się  również jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie oraz tworzyli komiksy na temat zdrowego stylu życia.Kotki i koty - domowe i te całkiem bajkowe

Po raz kolejny obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Światowy Dzień Kota. "Koci" temat królował tego dnia w rozmowach, zabawach ruchowych, zajęciach czytelniczych i manualnych.

W dniu tym rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów klas I-III organizowany przez świetlicę szkolną: "Kotki i koty - domowe i te całkiem bajkowe".
Zadanie, jakim było plastyczne przedstawienie kota - małego bądź dużego, domowego albo znanego z bajek, burego dachowca lub o zupełnie bajkowym wyglądzie - bardzo spodobało się uczniom, o czym świadczyło duże zainteresowanie konkursem.  

Wszyscy autorzy prac konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci konkursu - również nagrody rzeczowe.

I miejsce – Urszula Puchała kl. III c

II miejsce – Paulina Kuszła kl. II a

III miejsce – Stanisław Krawczyk kl. III b

Wyróżnienia:

Martyna Kubica kl. II a , Miłosz Psiuk kl. II a, Salwador Włodarczak  kl. II b


Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy zwycięzcom!!!Wybieramy Mistrza ortografii klas III


Dnia 18 lutego na świetlicy szkolnej odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III o tytuł "Mistrza Ortografii".

Celem konkursu było: promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych i rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego. Uczestnicy oprócz pisania dyktanda uzupełniali tekst pełen „pułapek” ortograficznych w którym musieli wykazać się nie tylko czujnością ortograficzną, ale też znajomością zasad ortograficznych . Laureaci i uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce i tytuł Mistrza ortografii - zdobyła Julia Wręczycka kl. 3a

II miejsce – Kewin Ceglarz kl. 3b

III miejsce – Hubert Przeorski kl. 3a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w następnych konkursach.


"Grunt to dobre wychowanie''

Cykl zajęć tematycznych ,,Z kulturą za Pan Brat'' służył poznawaniu  zasad Savoir – vivre`a, czyli dobrego wychowania. Przez cały tydzień rozmawialiśmy na temat używania zwrotów grzecznościowych. Rozbudzaliśmy szacunek w stosunku do rodziców, osób starszych, kolegów i koleżanek. Mówiliśmy, jak należy pomagać osobom, które tej pomocy potrzebują. Uczniowie wykonywali postacie z plastikowych łyżeczek, które posłużyły im do odgrywania różnych scenek pod hasłem "Grunt to dobre wychowanie!". Rozmawialiśmy o różnych rodzajach bezpiecznego powitania w czasie występowania pandemii. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat właściwego zachowania się w różnych miejscach takich jak szkoła, świetlica, kino czy sklep.  Świetliczaki były bardzo zaciekawione  serią bajek i filmów edukacyjnych tematycznie związanych  z właściwym zachowaniem w różnych sytuacjach. Z zaciekawieniem przysłuchiwały się pięknie recytowanym wierszem Jana Brzechwy pt. "Kwoka", mówiącym o dobrym wychowaniu.Kochani Dziadkowie!

W pierwszym tygodniu po powrocie do szkoły świetliczaki chętnie wspominały swoich dziadków. Z okazji zbliżającego się ich święta uczniowie żwawo wykonywali laurki, portrety oraz inne drobne prezenty, aby obdarować nimi najukochańszych solenizantów. Zwieńczeniem tygodniowej tematyki była wizyta Pani Haliny prowadzącej szkolną bibliotekę, która opowiadała o roli dziadków w życiu wnucząt i zaprezentowała literaturę o tej tematyce. Uczniowie ochoczo słuchali opowiadań i recytowanych wierszy przez Panią z biblioteki.Nasze bezpieczeństwo!

Przed nami ferie - czas upragnionego wypoczynku. "Odpoczywajmy bezpiecznie" pod takim hasłem odbył się cykl zajęć uwrażliwiający dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życia codziennego, podczas pobytu w domu, czy na świeżym powietrzu.  W związku z pandemią rozmawialiśmy na temat sposobu spędzania czasu wolnego w gronie najbliższych.


Życzymy bezpiecznych, radosnych ferii i szybkiego powrotu do szkoły.

W świątecznym nastroju!

Każdy świetliczak pamięta

o przygotowaniach na święta:

tworzeniu dekoracji, strojeniu choinki,

sprawianiu radości bliskim poprzez własnoręcznie wykonane upominki...


Kartka Bożonarodzeniowa

W minionym tygodniu zorganizowany został wewnątrz świetlicowy konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową. Świetliczaki pełne pomysłów sprawnie wykonały swoje świąteczne kartki. Wyłonienie zwycięzców nastąpiło w ciekawy dla uczniów sposób, ponieważ sami spośród konkursowych prac wybierali faworyta. Wyłonieni zwycięzcy jak i pozostali uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim Świetliczakom gratulujemy oryginalnych pomysłów i pięknych prac.

Mikołajki

Święta tuż tuż... w świetlicy szkolnej możemy poczuć już atmosferę świąt. W tym tygodniu kultywowaliśmy wraz z dziećmi zwyczaje związane z Mikołajkami. Przygotowywaliśmy prace z wizerunkiem Św. Mikołaja w różnej postaci. Zorganizowaliśmy Świetlicowy Turniej Mikołajkowy. Dominowały zabawy ruchowe na wesoło, quizy i zagadki połączone z drobnymi upominkami dla naszych świetliczaków. Wszystko pod okiem "Św. Mikołaja", "Mikołajowej Wróżki" i "elfów".  
"Za czarny węgiel i za sól białą - chwała górnikom za pracę wspaniałą"

Miesiąc grudzień rozpoczęliśmy od poznawania obrzędów związanych z Barbórką. Dzień Górnika to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Dla przybliżenia omawianej tematyki rozmawialiśmy podczas zajęć o ciężkiej pracy w kopalni soli i węgla. Poznaliśmy legendy: "Gustlikowy skarb", "Wiano Świętej Kingi". Wspólnie przebyliśmy wirutalny spacer po kopalni soli i węgla. Dzieciom bardzo spodobało się wykonywanie rysunków z użyciem węgla oraz z wykorzystaniem soli, kredy i kleju.


Wyniki konkursu

Nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Odżywiam się zdrowo - jem kolorowo".

Gratulując wszystkim uczestnikom pięknych prac, przedstawiamy wyniki:


Wychowawcy świetlicy
Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze.

Od dawien, dawna ludzie próbowali poznać przyszłość. My też ulegliśmy temu przesłaniu. Poznawaliśmy podczas zajęć historię andrzejkowych tradycji, przygotowywaliśmy wróżby i zamienialiśmy świetlicę w magiczny salon.  By tradycji stało się zadość dzieci świetnie  bawiły się podczas andrzejkowych zajęć  z Wróżkami. Każdy uczestnik zabawy chciał się dowiedzieć - "Co go czeka?", "Kim będzie w przyszłości ?'', "Co mu ześle los?". Wszyscy  z radością uczestniczyli w zabawach, które wprawiały w radosny, trochę "magiczny'' nastrój. Jednak każdą wróżbę traktowano z dozą humoru  i "przymrużeniem" oka.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada...

Jakie święto wtedy wypada?

Na świetlicy - nie od dzisiaj -

świętujemy Dzień Pluszowego Misia!
Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Minął kolejny tydzień w naszej szkolnej świetlicy.  Jak zawsze sprzyjała nam życzliwa atmosfera. Obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Poznaliśmy cechy człowieka życzliwego i wszyscy staraliśmy się być dla siebie mili i uprzejmi. Wykonane przez nas drzewo pozdrowień i życzliwości będzie nam przypominało o tym każdego dnia. Ważnym wydarzeniem tego tygodnia był też obchodzony 20 XI - Międzynarodowy Dzień Uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Wszyscy zapoznaliśmy się z najważniejszymi zagadnieniami dotyczących naszych praw.
Uwaga KONKURS!!!

"Odżywiam się zdrowo - jem kolorowo" - pod takim hasłem świetlica szkolna organizuje konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem i czynnego udziału w konkursie :)Wychowawcy świetlicy
11 listopada

Dnia 11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W naszej świetlicy szkolnej została przybliżona dzieciom historia odzyskania niepodległości przez Polskę. Świetliczaki wykonywały piękne prace plastyczne przedstawiające symbole narodowe tj. godło, flagę, kotyliony. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn. Mówiliśmy, co dla każdego z nas oznacza słowo "Polska". Następnie dzieci świetnie się bawiły rysując na długim arkuszu papieru Polskę taką, jaką widzą swoimi oczami.
Koszyk pełen zdrowia

Jednym z zadań realizowanych w świetlicy szkolnej jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego też - mówiąc o darach jesieni - szczególne miejsce poświęciliśmy żywności będącej jesiennym darem lasów, pól, sadów i przydomowych ogródków. Uczniowie mogli również dowiedzieć się sporo o sposobach przechowywania żywności oraz przygotowywania przetworów na zimę.
Idzie lasem Pani Jesień...


Jak wygląda kolorowa Pani Jesień?
Jakie grzyby można spotkać w lesie?
Czy z talerza papierowego
można zrobić zwierzaka rudego?
W co bawić się, gdy deszcz pada?
Jak kolorowe liście w ciekawe obrazy układać?

W ostatnim tygodniu października odpowiedzi na wiele z tych pytań szukały ciekawe świata świetliczaki :)
MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT


W naszej świetlicy radość wielka – świętujemy Dzień Kundelka!
Malujemy portrety naszych pupili, wyklejamy,
o właściwej opiece nad zwierzętami wspólnie rozmawiamy.
Zajęcia plastyczne, muzyczne, czytelnicze,
wiersze, wyliczanki, krótkie pogadanki.


Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. W tym miesiącu szczególnie w naszej świetlicy kładziemy nacisk na zaszczepianie miłości do zwierząt, zwracamy uwagę na właściwe traktowanie zwierząt przez człowieka i rozmawiamy na temat naszych własnych zwierzątek. 4 października obchodziliśmy na świetlicy Światowy Dzień Zwierząt, a w ostatnim tygodniu wiele miejsca poświęciliśmy czworonogom – rasowym i nierasowym, gdyż 25 października obchodzony jest Dzień Kundelka.
BEZPIECZEŃSTWO to temat, któremu poświęcamy szczególną uwagę w naszej szkole. Na świetlicy pierwszy tydzień października minął pod hasłem "Stop dla agresji i przemocy".  Uświadomiliśmy sobie, że istnieją różne formy tego typu zjawisk. Szukaliśmy sposobów konstruktywnego rozładowania emocji. Podsumowaniem rozmów na ten temat było stworzenie "Kodeksu świetliczaka".


W  naszej świetlicy...


Wiatr wywiewa liście z parku i rozsypuje je po mieście.
Nadszedł październik. Przywitał się deszczem.
Czas upływa szybko - również w świetlicy wrzesień już za nami...
Świetlica wita w roku szkolnym 2020/2021!

Wrzesień upływa nam na wzajemnym poznawaniu się i integracji grupy świetlicowej.    
Zapoznaliśmy się z zasadami bezpiecznego zachowania obowiązującymi w świetlicy, w szkole i na podwórku szkolnym. Rozmawialiśmy także o bezpiecznej drodze do szkoły.
Dużymi krokami zbliża się już nowa pora roku, którą chcemy radośnie powitać. W roku ubiegłym z okazji nadejścia kalendarzowej jesieni zorganizowaliśmy w szkolnej świetlicy całotygodniową zabawę pod hasłem: „Tydzień w barwach jesieni”. W zabawę licznie włączyli się rodzice – dzięki nim barwy jesieni dominowały też w ubraniach dzieci.

W tym roku również chcemy malować przez tydzień „świetlicowy świat” codziennie innym jesiennym kolorem:
poniedziałek (21 września) – dzień czerwony;
wtorek (22 września) – dzień żółty;
środa (23 września) – dzień pomarańczowy;
czwartek (24 września) – dzień zielony;
piątek (25 września) – dzień brązowy.

        Zapraszamy Rodziców do włączenia się w zabawę i „malowania” kolorem ubrań swoich pociech!

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego