Działania świetlicy - swietlica

ŚWIETLICA
SZKOLNA
Przejdź do treści

Menu główne:


PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA

Pasowanie na Świetliczaka to uroczystość nie byle jaka. 16 grudnia  się odbyła i wszystkie pierwszaki zgromadziła. Dzieci klas 1 obiecały być grzecznymi , życzliwymi  świetliczakami i uroczyście to ślubowały. Zadania przygotowane dla nich wykonały, zagadki rozwiązały, piosenkę świetlicową pięknie odśpiewały - egzamin na medal zdały, stając się tym samym PRAWDZIWYMI ŚWIETLICZAKAMI. Na koniec dyplomy  i prezent  - samolot dostały i zadowolone do swoich sal się udały.

Mikołajki

6 grudnia Mikołaj zawitał również do naszej świetlicy. Obdarowując dzieci cukierkami, przeprowadził z nimi test wiedzowy na swój temat. Było wesoło i fajowo!

Barbórka - święto górników

Górnik świdrem węgiel kruszy, z latarni światło spływa. Już wagonik z węglem ruszył, winda w górę go porywa...

Dzień Kredki

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę.
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie.
Kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
na malują wszystko, to co chcę...

"Tolerancyjni i życzliwi - miło być miłym"

W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości w świetlicy szkolnej odbył się cykl zajęć, których celem było kształtowanie postaw tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą.

"Każdy Ci powie, cisza to zdrowie"

Cykl zajęć świetlicowych pod hasłem "Hałas nasz wróg" - uświadomienie dzieciom szkodliwego wpływu na zdrowie, czym jest hałas, konsekwencje długotrwałego hałasu.

Wyniki  świetlicowego konkursu plastycznego dla kl. 1- 3 "Zdrowo się odżywiam - jem owoce i warzywa"

I miejsce - Sandra Serafin kl. 2a
II miejsce  - Natalia Sobolewska kl. 1b
III miejsce - Natalia Dalkowska kl. 2c

Wyróżnienia:
Natalia Geroska kl. 1c
Zuzia Najwer kl. 1b
Hania Bury kl. 3b
25 listopada - obchody Dnia Pluszowego Misia w świetlicy: Miś pluszowy, miś kudłaty, biały , czarny lub łaciaty. Wszystkie misie my kochamy, bo ich święto dzisiaj mamy.

Akcje charytatywne z udziałem świetlicy...

Razem ze Szkolnym Klubem Wolontariusza uczestniczymy w akcjach charytatywnych, których celem jest rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności.
"Jesienna Paka dla Zwierzaka" - zbiórka karmy, zabawek i kocy,
"Święty Mikołaj na Kresach" - zbiórka słodyczy i artykułów szkolnych dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich,
"Zbieraj Baterie i Telefony" - akcja w ramach edukacji ekologicznej.

"STOP dla agresji"

"STOP dla agresji" to temat, któremu w październiku poświęciliśmy sporo uwagi. Były pogadanki uświadamiające jak rozwiązywać konflikty bez przemocy, gry i zabawy tematyczne oraz warsztaty z pedagogiem szkolnym. Podsumowaniem tych wszystkich działań było wykonanie plakatów nawołujących  do sprzeciwu przeciwko agresji, bo... nikt nie ma prawa nikogo poniżać, bić, wyzywać i każdego zawsze można na ratunek wzywać!Wrzesień w szkolnej świetlicy


Wrzesień przywitał nas w szkole i w szkolnej świetlicy.
Trochę wspomnień z wakacji! Radość, że znów rówieśnicy
oraz inni uczniowie razem się spotykają
i w świetlicy bawią się, rysują, śpiewają,
odrabiają zadania, świętują wydarzenia,
takie jak Dzień Marzyciela lub Międzynarodowy Dzień Kropki, która czasem wiele zmienia...


Wrzesień upłynął nam na integracji grupy, na wzajemnym się poznawaniu,
Rozmawialiśmy o bezpiecznej drodze do szkoły i w szkole właściwym zachowaniu.
Przywitaliśmy też radośnie nową porę roku zabawą „Tydzień w barwach jesieni”,
gdy świetliczaków ubiór i wykonane przez nich kolorowe dekoracje sale świetlicy odmienił.
Obchodziliśmy w świetlicy również Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania -
dzień uświadamiający wartość czytania, dzień pełen niezwykłych historii i ich ilustrowania...
Witajcie wakacje!

Niewiele do szczęścia potrzeba: trochę piasku, morza, nieba...
                                                     Jan Izydor Sztaudynger

Drodzy Uczniowie!

Zbliżają się długo wyczekiwane przez Was wakacje.
Pamiętajcie o wakacyjnych przestrogach, bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności w trakcie wypoczynku nad wodą.
Życzymy Wam, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń, fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi. Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, wypoczęci, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i zadań.Śniadanie daje moc !!!

Drugie śniadanie to często pomijany w codziennym jadłospisie posiłek, jednak z punktu widzenia prawidłowego odżywiania jest niezmiernie ważny, gdyż na początku dnia potrzebujemy energii do pracy umysłowej. Dla ukazania  znaczenia zdrowego odżywiania przeprowadzono na świetlicy zajęcia propagujące spożywanie  mleka, przetworów mlecznych ,warzyw i owoców. Dzieci podczas zajęć poznały, jak można podnieść walory smakowe niektórych produktów.

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca…  Z zajęć dobry pomysł  mamy - zrobimy pyszny jogurt dla taty z pomocą mamy!

Dla tatusia każdego - radości z koktajlu owocowego!!! Smacznego!


    ❤        KOCHAMY NASZE MAMY       ❤

26 maja przypada bardzo ważne święto, o którym świetliczaki nie mogły zapomnieć – Dzień Matki. W dni poprzedzające to święto uczniowie chętnie opowiadali o swoich cudownych mamach, wskazywali ich cechy charakteru i wyglądu oraz podziwiali mamy za trud, jaki wkładają one w wychowanie swoich dzieci. W tym okresie na świetlicy powstały też śliczne prace manualne -  wykonywane ze szczególną starannością i miłością - „konfitury emocji”.  Upominki stały się miłym gestem wywołującym uśmiech na twarzach każdej mamy.Rozstrzygnięcie konkursu

Z okazji rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – patronki naszej szkoły w świetlicy został zorganizowany konkurs plastyczny „Ilustracja do utworu Marii Konopnickiej”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I –III. Uczestnicy konkursu mieli zilustrować dowolny, wybrany przez siebie utwór literacki, autorstwa patronki szkoły.

Z wielką radością gratulujemy laureatom oraz przedstawiamy grono zwycięzców:

I miejsce – Sandra Serafin kl. I a

II miejsce – Milena Pasieka kl. II c

III miejsce – Hanna Bury kl. II b


Wyróżnienia:

- Marlena Bazan kl. III b

- Julia Nieora kl. I b

- Julia Hajdysek kl. II aDzień Polskiej Niezapominajki

Czy to nie po prostu małe kwiatki – te niezapominajki?
Niektórzy twierdzą, że to „kwiatki z bajki”...

W ostatni piątek (14 maja) w naszej świetlicy zmieniło się to i owo...
Było tak niebiesko, tak „niezapominajkowo”.
Zapachniało trawą, w tle ptaki śpiewały,
gdy świetliczaki historię i znaczenie Dnia Polskiej Niezapominajki poznawały.


Mądra sowa w bibliotece się chowa...

„Mądra sowa w bibliotece się chowa...” - pod takim hasłem, w pierwszym tygodniu maja, w świetlicy odbywały się zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie prezentowali fragmenty wybranych przez siebie książek dostępnych w bibliotece szkolnej. Uczestnicy zajęć świetlicowych mieli również okazję dowiedzieć się, jak powstaje książka i wykonać własną książeczkę bez użycia kleju czy zszywacza. Wiele radości sprawiło uczniom wykonanie zakładki do książki oraz przygotowanie „drzewek szczęścia z makulatury” jako upominku dla pań bibliotekarek w podziękowaniu za ich pracę z okazji obchodzonego 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.


MAJOWE ŚWIĘTA

W maju obchodzimy rocznice ważnych wydarzeń historycznych, które dla nas Polaków mają ogromne znaczenie. Z tej okazji w ostatnim tygodniu kwietnia na świetlicy szkolnej przeważały barwy biało-czerwone. Duch patriotyzmu towarzyszył świetliczakom zarówno w pracach plastycznych, jak i w piosenkach, czy podczas zabawy z tablicą interaktywną. Uczniowie poznali „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, pracowali z mapą naszego kraju oraz szczegółowo omówili symbole narodowe.


EKO-KULTURA TO NIE ŻADNA BZDURA

"Mali ekolodzy" - pod takim hasłem upływał nam kolejny tydzień na świetlicy szkolnej. Kształtowaliśmy u dzieci postawy troski o środowisko naturalne oraz wzbogacaliśmy wiedzę na temat wykorzystywania surowców wtórnych. Dzieci wykonywały przepiękne prace plastyczno-techniczne m.in. z wykorzystaniem wytłaczanek po jajkach i małych słoiczków ( powstały śliczne zwierzątka i wazoniki). Zachęcaliśmy dzieci do segregowania śmieci i dbałość otoczenia. Powstał piękny plakat pt. " Eko-kultura to nie żadna bzdura". Przećwiczyliśmy "segregowanie śmieci" na tablicy multimedialnej. 22 kwietnia obchodziliśmy "Światowy Dzień Ziemi". W tym dniu wdrażaliśmy dzieci do szanowania naszej planety i wykonywaliśmy plakaty z okazji tego ważnego dnia.


A może w kosmos?

"Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki" (12  kwietnia) był wspaniałą okazją do całotygodniowej zabawy pod hasłem „A może w kosmos?" Rozmawialiśmy o ciekawostkach na temat kosmosu i Układu Słonecznego. Wyjaśniliśmy, co to jest: planeta, kometa, meteoryt, sonda. W ramach zajęć plastycznych dzieci  wykonały zielone ufoludki, małe, jak i wielką rakietę w kosmos. Powstał także piękny Układ Słoneczny. Wykorzystaliśmy ten tydzień na gry i zabawy związane z kosmosem w sali sensorycznej. Bawiliśmy się wspaniale!!!


"KLASOWA PISANKA"

        Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to ogólna, zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Jajo od wieków było uważane za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania, powrotu do życia. Ozdobione, miały w sobie tajemniczą moc. Pisanki to również nasze dziedzictwo kulturowe, które stanowi o naszej tożsamości.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych świetlica szkolna zorganizowała szkolny konkurs plastyczny pt. "Klasowa Pisanka", którego celem było barwne przyozdobienie papierowego jajka. Uczniowie klas I-III pod przewodnictwem swoich Wychowawców wykazali się ogromną pomysłowością i z zaangażowaniem stworzyli pisanki zasługujące na miano "Dzieła Sztuki". Wybór klasowych laureatów stanowił nie lada wyzwanie.

Z ogromną przyjemnością gratulujemy wszystkim uczniom i Wychowawcom pięknych prac oraz przedstawiamy grono zwycięzców:

1 miejsce - klasa 3a

2 miejsce - klasa 1a

3 miejsce - klasa 2b

wyróżnienia: klasa 1b oraz klasa 2aŚwietlica w kolorach tonie...

Cieplej przygrzewa słońce. Radośnie ptaki świergocą.

Oto przybyła już do nas wiosna - wraz z równonocą...

Świetlica w kolorach tonie, wiosennie w każdym kąciku...

Wiosna w wierszu, w piosence, na obrazkach, w bibułkowym bukieciku!


"Żyj zdrowo - jedz kolorowo"

W ostatnim tygodniu lutego dzieci bardzo " zdrowo" spędzały czas na świetlicy szkolnej. Temat tygodnia upływał pod hasłem "Żyj zdrowo, jedz kolorowo", którego celem było promowanie zdrowego stylu życia oraz zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania. Uczniowie wykonywali różnego rodzaju prace plastyczne m. in. Radosna Solenizantka, Witaminki, harmonijkowe ananasy.      "MLEKO MA MOC" - taki temat miały zajęcia podczas których dzieci eksperymentowały mlekiem i tworzyły prace przestrzenną "Krowia rodzina na łące". Świetlica we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała zajęcia, podczas których dzieci poznały piramidę zdrowego odżywiania, miały okazję zobaczyć różnego rodzaju warzywa i owoce, jak również wspólnie przećwiczyć zdobytą wiedzę. Dzieci chętnie brały udział w spotkaniu, a podsumowaniem było przedstawienie teatrzyku z sylwetami warzyw pt. "Na straganie". Uczniowie dowiedzieli się  również jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie oraz tworzyli komiksy na temat zdrowego stylu życia.Kotki i koty - domowe i te całkiem bajkowe

Po raz kolejny obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Światowy Dzień Kota. "Koci" temat królował tego dnia w rozmowach, zabawach ruchowych, zajęciach czytelniczych i manualnych.

W dniu tym rozstrzygnięty został również Szkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów klas I-III organizowany przez świetlicę szkolną: "Kotki i koty - domowe i te całkiem bajkowe".
Zadanie, jakim było plastyczne przedstawienie kota - małego bądź dużego, domowego albo znanego z bajek, burego dachowca lub o zupełnie bajkowym wyglądzie - bardzo spodobało się uczniom, o czym świadczyło duże zainteresowanie konkursem.  

Wszyscy autorzy prac konkursowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci konkursu - również nagrody rzeczowe.

I miejsce – Urszula Puchała kl. III c

II miejsce – Paulina Kuszła kl. II a

III miejsce – Stanisław Krawczyk kl. III b

Wyróżnienia:

Martyna Kubica kl. II a , Miłosz Psiuk kl. II a, Salwador Włodarczak  kl. II b


Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy zwycięzcom!!!Wybieramy Mistrza ortografii klas III


Dnia 18 lutego na świetlicy szkolnej odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas III o tytuł "Mistrza Ortografii".

Celem konkursu było: promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych i rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego. Uczestnicy oprócz pisania dyktanda uzupełniali tekst pełen „pułapek” ortograficznych w którym musieli wykazać się nie tylko czujnością ortograficzną, ale też znajomością zasad ortograficznych . Laureaci i uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce i tytuł Mistrza ortografii - zdobyła Julia Wręczycka kl. 3a

II miejsce – Kewin Ceglarz kl. 3b

III miejsce – Hubert Przeorski kl. 3a

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w następnych konkursach.


"Grunt to dobre wychowanie''

Cykl zajęć tematycznych ,,Z kulturą za Pan Brat'' służył poznawaniu  zasad Savoir – vivre`a, czyli dobrego wychowania. Przez cały tydzień rozmawialiśmy na temat używania zwrotów grzecznościowych. Rozbudzaliśmy szacunek w stosunku do rodziców, osób starszych, kolegów i koleżanek. Mówiliśmy, jak należy pomagać osobom, które tej pomocy potrzebują. Uczniowie wykonywali postacie z plastikowych łyżeczek, które posłużyły im do odgrywania różnych scenek pod hasłem "Grunt to dobre wychowanie!". Rozmawialiśmy o różnych rodzajach bezpiecznego powitania w czasie występowania pandemii. Dzieci chętnie wypowiadały się na temat właściwego zachowania się w różnych miejscach takich jak szkoła, świetlica, kino czy sklep.  Świetliczaki były bardzo zaciekawione  serią bajek i filmów edukacyjnych tematycznie związanych  z właściwym zachowaniem w różnych sytuacjach. Z zaciekawieniem przysłuchiwały się pięknie recytowanym wierszem Jana Brzechwy pt. "Kwoka", mówiącym o dobrym wychowaniu.Kochani Dziadkowie!

W pierwszym tygodniu po powrocie do szkoły świetliczaki chętnie wspominały swoich dziadków. Z okazji zbliżającego się ich święta uczniowie żwawo wykonywali laurki, portrety oraz inne drobne prezenty, aby obdarować nimi najukochańszych solenizantów. Zwieńczeniem tygodniowej tematyki była wizyta Pani Haliny prowadzącej szkolną bibliotekę, która opowiadała o roli dziadków w życiu wnucząt i zaprezentowała literaturę o tej tematyce. Uczniowie ochoczo słuchali opowiadań i recytowanych wierszy przez Panią z biblioteki.Nasze bezpieczeństwo!

Przed nami ferie - czas upragnionego wypoczynku. "Odpoczywajmy bezpiecznie" pod takim hasłem odbył się cykl zajęć uwrażliwiający dzieci na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życia codziennego, podczas pobytu w domu, czy na świeżym powietrzu.  W związku z pandemią rozmawialiśmy na temat sposobu spędzania czasu wolnego w gronie najbliższych.


W świątecznym nastroju!

Każdy świetliczak pamięta

o przygotowaniach na święta:

tworzeniu dekoracji, strojeniu choinki,

sprawianiu radości bliskim poprzez własnoręcznie wykonane upominki...


Kartka Bożonarodzeniowa

W minionym tygodniu zorganizowany został wewnątrz świetlicowy konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową. Świetliczaki pełne pomysłów sprawnie wykonały swoje świąteczne kartki. Wyłonienie zwycięzców nastąpiło w ciekawy dla uczniów sposób, ponieważ sami spośród konkursowych prac wybierali faworyta. Wyłonieni zwycięzcy jak i pozostali uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
Wszystkim Świetliczakom gratulujemy oryginalnych pomysłów i pięknych prac.

Mikołajki

Święta tuż tuż... w świetlicy szkolnej możemy poczuć już atmosferę świąt. W tym tygodniu kultywowaliśmy wraz z dziećmi zwyczaje związane z Mikołajkami. Przygotowywaliśmy prace z wizerunkiem Św. Mikołaja w różnej postaci. Zorganizowaliśmy Świetlicowy Turniej Mikołajkowy. Dominowały zabawy ruchowe na wesoło, quizy i zagadki połączone z drobnymi upominkami dla naszych świetliczaków. Wszystko pod okiem "Św. Mikołaja", "Mikołajowej Wróżki" i "elfów".  
"Za czarny węgiel i za sól białą - chwała górnikom za pracę wspaniałą"

Miesiąc grudzień rozpoczęliśmy od poznawania obrzędów związanych z Barbórką. Dzień Górnika to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Dla przybliżenia omawianej tematyki rozmawialiśmy podczas zajęć o ciężkiej pracy w kopalni soli i węgla. Poznaliśmy legendy: "Gustlikowy skarb", "Wiano Świętej Kingi". Wspólnie przebyliśmy wirutalny spacer po kopalni soli i węgla. Dzieciom bardzo spodobało się wykonywanie rysunków z użyciem węgla oraz z wykorzystaniem soli, kredy i kleju.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego